Biskop Czeslaw Kozon

Apostoliske vikarer, provikarer, præfekter, administratorer og biskopper

1622

oprettedes Congregatio de Propaganda Fide i Rom. Danmark og Norge blev betragtet som hørende under den pavelige nuntius; i Bruxelles indtil 1673. Den pavelige nuntius var Giovanni Francesco Guido del Bagno fra 1622 til 1627.

1667 

Den apostoliske vikar for Norden til og med Altona (Danmark) biskop Valerio Maccioni, + 5.9.1676.

1673 

Danmark kommer under den pavelige nuntius i Köln indtil 1680 Opizio Pallavicini, derefter hans efterfølgere til 1794.

1677

Niels Stensen, biskop af Titiopolis og apostolisk vikar for Norden (også for hele Danmark: 24.3.1678), + 6.12.1686.

1688

Friedrich von Tietzen, biskop af Joppe, hjælpebiskop i Hildesheim og apostolisk vikar for Norden (1687), også for Danmark (1688), + 4.11.1696.

1697

Jobst Edmund von Brabeck, fyrstbiskop af Hildesheim, apostolisk vikar for Norden, + 13.8.1702.

1702

Otto Wilhelm von Gronsfeld, biskop af' Columbrica, hjælpebiskop i Osnabrück, apostolisk vikar for Norden, + 5.4.1713.

1715

Johann Hugo von Gärz, biskop af Dorylaeum, hjælpebiskop i Osnabrück, apostolisk vikar for Norden, + 25.12. 1716.

1717

Agostino Steffanni, vikariatets midlertidige administrator.

1718

Hyacinth Petit, biskop af Heliopolis, hjælpebiskop i Osnabrück, apostolisk vikar for Norden, + 26.7.1719.

1722

Johann Adolf von Hörde, biskop af Flaviopolis, hjælpebiskop i Osnabrück, apostolisk vikar for Norden, + 3.8.1761

1761

Franz Joseph von Gondola, biskop af Tempe, hjælpebiskop i Paderborn, apostolisk vikar for Norden, + 5.3. 1774.

1775

Friedrich Wilhelm von Westphalen, fyrstbiskop af Hildesheim, apostolisk vikar for Norden, + 6.1.1789.

1789

Franz Egon, Freiherr von Fürstenberg, fyrstbiskop af Paderborn og Hildesheim, apostolisk vikar for Norden, + 11.8.1825.

1825

Aloisius Ciamberlani, vikariatets midlertidige administrator, + 29.1. 1828.

1826

Friedrich Klemens, Freiherr von Ledebur-Wicheln, biskop af Paderborn, apostolisk vikar for Norden indtil september 1839, + 30.8.1841.

1839

Johann Theodor Laurent, biskop af Chersones, apostolisk vikar for Norden indtil 1841, + 20.2.1884.

1841

Karl Anton Lüpke, biskop af Anthedon, generalvikar i Osnabrück, Nordens apostoliske provikar, + 8.4.1855.

1855

Johannes Heinrich Beckmann, vikariatets midlertidige administrator indtil 1858.

1858

Paulus Melchers, biskop af Osnabrück (siden 3.8.1857), apostolisk provikar for de nordiske missioner i Tyskland og Danmark indtil 1866, senere ærkebiskop af Köln, + 1895.

1866

Johann Heinrich Beckmann, biskop af Osnabrück, apostolisk provikar for de nordiske missioner i Tyskland og Danmark.

1868

Danmark bliver ifølge pave Pius IX's brev 7.8.1868 apostolisk præfektur, indtil 1892 dog under biskoppen af Osnabrück som provikar.

1869

Hermann Grüder, apostolisk præfekt af Danmark, + 15.12. 1883.

1884

Johannes von Euch, apostolisk præfekt af Danmark.

1892

Johannes von Euch, titulær biskop af Anastasiopolis, 20.10.1892 apostolisk vikar af Danmark, + 17.3.1922.

1922

Josef' Brems O. Præm., titulær biskop af Roskilde, apostolisk vikar af Danmark.+ 5.4.1958.

1938

Theodor Suhr O.S.B., titulær biskop af Balecio, apostolisk vikar af Danmark.

1953

Theodor Suhr O.S.B., biskop af København.

1965

Hans Ludvig Martensen S.J., biskop af København.

1995

Czeslaw Kozon, biskop af København