DE NYE MENIGHEDSRÅD, pr. april 2018

 

Resultatet af menighedsrådsvalget i marts i bispedømmets sogne, inklusive Færøerne, kan ses herunder.

Bemærk, at der er ikke blevet afholdt valg til nyt menighedsråd i Sct. Ansgars (Aabenraa) og i Kristi Konge (Nuuk/Godthåb).

Kontaktoplysningerne til de nye menighedsrådsformænd/-kvinder findes under de respektive sognes kontaktsider her på katolsk.dk.

I nedenstående er anvendt følgende forkortelser: (F) for formand, (NF) for næstformand, (S) for sekretær og (K) for kasserer.

----

DOMKIRKEN

Sankt Ansgars, København
Ulla Elmquist (F)
John Ludwigs Rosing (NF)
Stine Rørbæk
Margarethe Stelsberg
Rikke Von Zastrow
Sofie Svane
Roch Rutondiye
Bo Emrik Pepke (S)
* Frandina Olivo (suppleant)
* Birte Krog-Møller (suppleant)

 

STORKØBENHAVN

Sankt Annæ, Amager
Jan Mateus Siekierski (F)
Carsten Sole (NF)
Paul Niels Jørgensen (S)
Judyta Butkiewicz
Reynaldo Felonco Puno
Marcelo Sadiwi Mayorga
* Kasia Laurssen (suppleant)
* Agbo Grace Ohichi (suppleant)
  
 
Sankt Mariæ, Frederiksberg
(Fredsvalg)
Damian Aguimbau (F)
Anders Christian Gundelach (NF)
Mary Pamela Kasembo Louis (S)
Sr. Benedikte Nielsen
Lola Maria Trier
Christel Helleshøj
Lise Bloch

Sankt Andreas/Sankt Therese, Hellerup
(Fredsvalg)

Frode Lundsteen Hansen (F)
Michala Therese Lange Baerentsen (NF)
Felicity Pors (S)
Christian Vincent Lindegaard
Gertrud Messerschmidt
Klaus-Dieter Langbein
Leszek Cegielski
Ninfa Rangel Pedersen
Pil da Silva f. Gauguin

Vor Frue/Sankt Antoni, Herlev
Franz Igwebuike (F)
Ann Marie Vinter Fox Maule (NF)
Helle Bjerre
Bao Chau Do
Julietta Nielsen
Yvonne Heinemeier
Patrick Glynn
Phaedria Marie St. Hilaire
Jette Svane Hansen
* Malee Larsen (suppleant)

Sankt Nikolaj, Hvidovre
Jette Kromayer (F, K)
Van Thao Nguyen (NF)
Ole John Mohrsen
Maria Pia Igewebuike
Birgitte Anne Mohrsen
Marek Rogowski
* Derick Sevidzem Tatah (suppleant)

Sankt Knud Lavard, Lyngby
(Fredsvalg)

Eric H. Maillet (F)
Fergus Clancy (NF)
Gunnar Lorenzen (S)
Tummas Asbjørn Planck
Martin Emil Ebert
Michele Marques Fejø
Sebastian Horch

Sakraments, Nørrebro
(Fredsvalg)

Viginie Mwepele (F)
Stella Sørensen (NF)
Clarice Scott (S)
Katrine Ørum (K)
Alexander Vergara
Rosemarie Alonzo Christensen
Sylvie Dauzat
Bellen Quinto

Sankt Pauls, Taastrup
(Fredsvalg)

Preben Jensen (F)
Thi Kim Ngoc Hoang (NF)
Diana Naaman
Elzbieta Barbara Potykus
Mona Nasri
Nora Batoy Candelario Jakobsen
Nevil Nielsen Favini
                                                                             
Jesu Hjerte, Vesterbro
Rasmus Kaare Frederiksen (F)
Maria Giuditta Rasmussen (NF)
Ulf M. Becker (S)
Loredana Ruggiero
Birte Mandrup Christensen
Carsten Günther
Maria Sundgaard Ertner
Ursula Ljungqvist
* Anna Siekierska (suppleant)
* Christian Elveberg (suppleant)
* Elizabeth Hansen-Schwartz (suppleant)
* Maria Storm (suppleant)
* Toni Dupont (suppleant)
* Axel Ljungqvist (suppleant
)

 

SJÆLLAND, LOLLAND-FALSTER OG BORNHOLM

Sankt Vincent, Helsingør
Kirsten Eilertsen Rehorst (F)
Beata Kardanska Israelsen (NF)
Jens Oluf Brandorff (S)
Slawomir Piotr Tutlewski
Anette Ørsted
Brigitte Barbro Sørensen
Maria Kirsten Schmidt
* Christopher Kempson-Hopkins (suppleant)
* Colette Kitupa Feruzi (suppleant)

                
Sankt Vilhelms, Hillerød
(Fredsvalg)
Jette Cæcille Werner (F)
Claus Peter Bønnelycke (NF)
Anne-Mette Hornuff (S)
Susanne Merete Jørgensen
Alexander Walluschek von Wallfeld

Sankt Elisabeths, Holbæk
Marymalar Elden (F)
Sebastian Martinus Vaan Der Meer (NF)
Birgit Bidstrup Jørgensen (S)
Jan Josef Engholm Tecza (K)
Jude Jeniton Soosaithas
Mieczyslaw Wozniak
Anders Ravn Jepsen
* Birgit Hjort Nielsen (suppleant)
* Vera Ammaporit Gharib Al-Gerinki (suppleant)

Sankt Mariæ, Kalundborg
(Fredsvalg)

Helene Hakizimana (F)
Erzsebet Dolmanyos (K)
Adel Mushi Ishaq Momika

Sankt Hans, Køge
Tommy Rasmussen (F, S)
Josef Nyamadi (NF)
Mary Jensen (K)
Christine Veng
Freddie Wilstrup
* Florence T. Rasmussen (suppleant)
 
Sankt Josef Sogn (Maribo, Nakskov og Nykøbing Falster)
Joan Mikolajek Nielsen (F)
Maja Flensted Andersen (NF)
Søren Herluf Clausen (S)
Teresa Krystyna Starzynski
Marek Kocuba
Michael Eugeniusz Dziubek
Maciej Skowronski
Kristof Lubowiecki
* Iwona Maria Thorsen (suppleant)
* Anne Marie Raft (suppleant)

 
Vor Frue, Næstved
(Fredsvalg)
Torben Riis (F)
Bodil Kjær (NF)
Hugo Lauritzwn
Sonja B. Larsen
Bruna Jørgensen
Gabriella Szirmai
Louay Gabbou
 
Sankt Knuds, Ringsted
(Fredsvalg)
Hanne Lauridsen (F)
Etimad N. Matti Arbon (NF)
Lars Grunnet (S)
Margrethe Sønderby Hansen
Bede Ndinzemenshi
 
Sankt Laurentii, Roskilde
Pia Mærsk (F)
John Munro (NF)
Ulrik Vangstrup (S)
Ellen-Margrethe Nelth
Ole-Christian Munk Plum
Anna Jørgensen
Ludwig von Malsen
* Annelise Nielsen (suppleant)
 
Vor Frue, Slagelse
Peter Dybdal Larsen (F)
Wael Soma (NF)
Margrethe Juulsgaard (S)
Helena Baszkiewics
Susanne Karlsen
Maria Mehakovic
 
Rosenkranskirken, Aakirkeby
Hans Pedersen (F)
Pernille Wedel (NF)
Jørgen Gulstad (S)
Knud-Erik Frandsen
* Heidi Kleiner (suppleant)
* John Krüger (suppleant)


FYN

Sankt Albani, Odense
(Fredsvalg)
Marianne Larsen (F)
Niels Christian Hvidt (NF)
Barbara Izabela Politowski
Jaime Morales Henriques

Sankt Knuds, Svendborg
Grethe Thygesen Rasmussen (F)
Cuu Van Nguyen (NF)
Do Duc Hoang (S)
Jette Soergel
Minh Hoy Hoang
Flemming Tang Jespersen
* Mette Lock Kaadtmann (suppleant)
* Mary Edison (suppleant)

 

JYLLAND

Sankt Nikolaj, Esbjerg
Maria Truelsen (F)
Fatima Nguyen (NF)
Kevin Kjeldsen (S)
Bjarke Kjær Ejler
Khuong Van Nguyen
Alicja Teresa Grodzka
Thanh Vu
James Kwasi Owusu
* Obiayulu Stephanie Hermann (suppleant)

Sankt Knuds, Fredericia
(Fredsvalg)
Christian Alois Gisler (F)
Klaus Scheibelein Ginnerup (NF)
Jørgen Braarup Hansen (S)
Mary Teresa Rabjerg
Juliet Quimno Villar Petersen
 
Sankt Marie, Haderslev
Luc Tan Le (F)
Aleksandra Ewa Jensen (NF)
Quoc Phude (S)
Ly Thi Bui (K)
* Maté Simon (suppleant)

Sankt Peters, Herning
(Fredsvalg)

Krzysztof Otreba (F)
Ewelina S. Kowalik
Aneta Baldyga
Per Kjeldgaard
Adam Wozinski
Jacek Radziszewski

Sankt Josefs, Horsens
(Fredsvalg)

Margareth E.H. Bergman (F)
Lise Steffensen (NF)
Marian Elbek (S)
Kirsten Holdt Jørgensen
Ole Nisgaard Brink
Mikael Schütt

Sankt Michaels, Kolding
Ulla Roed (F)
Filip Bekic (NF)
Hanne Marianne Jensen (S)
Annabell Rottenberg
Lisbeth Wilger
Alexander Wilger
* Patrick Winnith Rejhumar (suppleant)
* Binh Thanh Nduyen (suppleant)
* Jens Peter Reed (suppleant)
* Jana Rajanihanth Aleysins (suppleant)


Jesu Hjerte, Randers
(Fredsvalg)
Flemming Kurdahl (F)
Anne Kirstine Nielsen (NF)
Zaneta Segalt (S)
Anne Marie Gulmann (K)
Annette Høyrup
Ilona Magdalena Horslund
Jens Frank Illemann                

Vor Frue, Silkeborg
Kirsten Kjærulff (F)
Maria Gisele Tricart (NF)
Christian Hæsum
Thi Hoa Tran
* Susanne Hytting (suppleant)
* Karen Kjærgaard (suppleant)
* Maria Margrethe Dupont (suppleant)
* Pia Maria Egberg (suppleant)

Sankt Pauls, Sønderborg
Katarzyna Jakubowicz (F)
Urszula Grazyna Fiori (NF)
Hanna Teresa Frellesen (S)
Carlo Bernardi
Zdravko Lozancic                                                                      
* Hugo Jesper Clemensen Magnussen (suppleant)
* S. Samuel Kolandavelu (suppleant)
* Abraham Antonio Sanchez Martin Albo (suppleant)
* Chiara Batistella (suppleant)
* Luca Lozancic (suppleant)
* Rafal Zukowski (suppleant)
* Antonijo David Lozancic (suppleant)

Hellig Kors, Tønder
(Fredsvalg)

Pia Benedikte Wolden Petersen (F, K)
Suzanna Stanich
Silvana Maria Pellegrini Adam
Joanna Bang Nissen      

Sankt Norberts, Vejle
Tenna Mikkelsen (F)
Steen Balsløv (NF)
Benedicte Reifling (S)
Jutta Dorph-Petersen (K)
Benedicte Knudsen
Peer Aarestrup
* Marianne Kofman (suppleant)
* Lone Warucke (suppleant)


Sankt Kjelds, Viborg
Asbjørn H.J. Nordam (F)
Ann Mary Cunningham (NF)
Ann-Lise Aasesdatter Hansen (S)
Hai Van Tran
Sen Jakobsen
* Dung Tri Nguyen (suppleant)

Sankt Ansgars, Aabenraa
Der er ikke afholdt menighedsrådsvalg

Sankt Mariæ, (Aalborg, Frederikshavn, Hjørring og Thisted)
Line Bøgelund Nielsen (F)
Mikael Blicher Breidy (NF)
William Arnold Lee (S)
Farida Marcus
Maryla Tuszewska
Thi Bich Hien Bui
Duc Trung Quan
Anton Alvision Arulanantham
Ede Orbán
* Jacek Lichota (suppleant)
* Hellen Zielke Nielsen (suppleant)


Vor Frue, Aarhus
Anne Mette Frey (F)
Tri Nguyen (NF)
Michael Andrew Dolan Møller (S)
Tran Ngoc Thanh
Klaus Hartmann Aarup
Yvonne Bjerregaard Vestereng
Hans Christian Christensen
Izabella Barbara Pytlarz
Johnny Taltavull Rønved
Ole Nielsen
* Maria de la Luz Perez Aguilar (suppleant)
* Katarzyna Patrycia Skoluda (suppleant)
* Aldona Kalek (suppleant)
* Marie Sylvie Gnaëre (suppleant)
* Ulla Henriksen (suppleant)

 

FÆRØERNE

Mariukirkjan, Tórshavn
Sr. Maria louisa Spiteri Cremona (F)
Jon Sigurð Hansen (NF)
Katrina (Kinn) Magnussen (SE)
Johan Christiansen (K)
Jean Gudjónsson                                

 

GRØNLAND

Krist Konge, Nuuk (Godthåb)
Der er ikke afholdt menighedsrådsvalg